Motorower



MOTOROWER to pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 , którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Obowiązkowym wyposażeniem motorowerzysty jest kask ochronny.





Obowiązkowe wyposażenie motoroweru:

1. Dwa niezależne, skutecznie działające hamulce
2. Światło mijania barwy białej lub żółtej selektywnej
3. Boczne światła odblaskowe barwy żółtej
4. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku
5. Lusterko wsteczne
6. Tłumik wydechu
7. Światło pozycyjne barwy czerwonej
8. Światło odblaskowe barwy czerwonej




PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH



Czas, jaki upływa od momentu zatrzymania krążenia do podjęcia czynności ratunkowych, jest podstawowym czynnikiem warunkującym sukces reanimacji. Im szybciej przystąpimy do odpowiednich działań, tym większa jest szansa, że chory powróci do normalnego życia. Bardzo ważne są też oczywiście umiejętności i sprawność ratowników, a także stan organizmu pacjenta, jego potencjalna zdolność do życia. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu działań ratunkowych ustalono proste i jasne zasady postępowania reanimacyjnego obowiązujące na całym świecie.







ZAPAMIĘTAJ!!




O przeżyciu osób poszkodowanych w wypadkach drogowych często decydują pierwsze cztery minuty. Od tego, czy znajdzie się ktoś, kto nie przejdzie obojętnie – zabezpieczy miejsce wypadku i udzieli pierwszej pomocy – zależy życie ludzkie. Chociaż masz dopiero kilkanaście lat, w krytycznej sytuacji możesz wiele pomóc.








Gdy znajdziesz się na miejscu wypadku, zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę, bo stracisz zdolność logicznego myślenia. Pamiętaj, że nie możesz wykonywać dwóch czynności jednocześnie. Zawsze najpierw wzywaj pogotowie, później policję.
Meldunek do pogotowia musi być krótki, zwięzły i dokładny.
Należy podać:
- miejsce wypadku
- rodzaj wypadku
- liczbę poszkodowanych
- nazwisko i adres zgłaszającego wypadek



W jakiej kolejności pojazdy opuszczą skrzyżowanie?